Welcome to Poplar Bluff Trailer. Southeast Missouri's Full-Service Trailer Dealership with Parts, Service, Repair, Sales, and Financing in 1 convenient location. Over 400+ Units in Stock to include Trailers of all kinds, Truck beds, Golf Carts and Implements. We are located just off Hwy 60 East of Poplar Bluff and T Hwy Intersection. 573-686-7273. All our products are listed with price on our website at Poplarblufftrailer.com See this unit at: https://www.poplarblufftrailer.com/New-Inventory-2027-Maxx-D-Trailers-Trailer-T8X10228G-102-x-28-Power-Tilt-18k-LOADED-with-WInch-Poplar-Bluff-MO-18620768 MAXX-D T8X10228G 28' 18k Power Tilt W/ 12k Winch Specifications MAXX-D T8X10228G 102" x 28' Power Tilt 18k *LOADED WITH 12K WINCH* General & Capacity Model: T8X Heavy Duty Power Tilt Gooseneck Dimensions: 102" Wide x 28' Long GVWR: 18000 lbs Floor: 2x8 Treated Wood Floor Color: MAXX-D Gray Metallic & Primer Powder Coat Axles Tires & Suspension Axles: 2 - 8000 lb Electric Brake Axles Suspension: Torsion Spring Suspension (22.5 Degree Up Angle) Tires: Singles (5) ST215/75R17.5 H-Rated Radial Tires Wheels: Heavy Duty Steel Wheels Spare: Matching 17.5" H-Rated Spare Tire and Mount Included Fenders: Heavy Duty Drive-Over Fenders Frame & Construction Main Frame: 6x2 1/4" Tube Frame for Superior Rigidity Neck: Standard Height I-Beam Gooseneck Neck Cross-Members: 3" Channel on 12" Centers (Heavy Duty Spacing) Cargo Control: Stake Pockets Rubrails and Pipe Spools Tie-Downs: 8 - 5/8" Bull-Nose D-Rings Welded to Top of Side Channel Storage: Front Tool Box Integrated into Neck Hydraulics Loading & Winch Winch: Warrior 12K Winch Mounted on Plate/Channel Operation: Full Power Tilt Deck with Knife Edge Rear Jacks: Dual Hydraulic Jacks on Gooseneck Control: Wireless Remote with Hydraulic and Power Options Electrical & Equipment Solar: 7-Watt Solar Panel Battery Charging System Charging: NOCO Battery Charger Lighting: Flushmount LED Lights Wiring: Sealed Wiring Harness Towing & Security Coupler: 2-5/16" 30K Round Gooseneck Coupler Warranty & Pricing Structural Warranty: 5 Year Structural Warranty Comprehensive Warranty: 2 Year Comprehensive Warranty Note: All prices listed are for Cash or Check internet price only