Welcome to Poplar Bluff Trailer. Southeast Missouri's Full-Service Trailer Dealership with Parts, Service, Repair, Sales, and Financing in 1 convenient location. Over 400+ Units in Stock to include Trailers of all kinds, Truck beds, Golf Carts and Implements. We are located just off Hwy 60 East of Poplar Bluff and T Hwy Intersection. 573-686-7273. All our products are listed with price on our website at Poplarblufftrailer.com See this unit at: https://www.poplarblufftrailer.com/New-Inventory-2027-Maxx-D-Trailers-Trailer-DOB10220-20-x-102-14k-Deckover-Equipment-Deckover-Poplar-Bluff-MO-18615091 DOB10220 20' x 102" 14k Deckover Equipment Deckover20' X 102" - 14K I-Beam Deckover14000 LB GVWR2 5/16" ADJUSTABLE COUPLER1-10K DROP-LEG JACKI-BEAM TONGUE WITH TOOLBOX8" X 10LB I-BEAM FRAME3" CHANNEL ON 16" CENTERS6" CHANNEL OUTER FRAMESTRAIGHT DECK WITH 7' SLIDE-IN RAMPS2-7K ELECTRIC BRAKE AXLESSLIPPER SPRING SUSPENSIONSINGLES (4) ST235/80R16 E TIRES ON 7K2X8 TREATED WOOD FLOORFLUSHMOUNT LED'S LIGHTSSEALED WIRING HARNESSWET BLACK AND PRIMERSPARE TIRE AND MOUNT2 YEAR COMPREHENSIVE WARRANTY5 YEAR STRUCTURAL WARRANTYFord, Dodge, Ram, Chevy, Chevrolet, F150, F-150, F250, F-250, F350, F-350, F450, F-450, F550, F-550, 1500, 2500, 3500, 4500, 5500, Equipment, Tilt, Hydraulic, 10k, 14k, 16k, 18k, 20k, 21k, 22k, 24k, 24900, 30k, 40k, Pintle, Hook, Heavy, Skid Steer, Track Loader, Wheel Loader, Bucket Truck, Tractor, Mini, Ex, Excavator, Kubota, John Deere, Bobcat, Takeuchi, TL6, TL8, TL10, TL12, TB, SVL, TW, UTV, Sub-Compact, Utility, BX, LX, L60, MX, M4, Zero Turn, Mower, RTV, KX, SSV, M62, SC MAXX-D DOB10220 20' 14k Deckover Equipment Trailer Specifications MAXX-D DOB10220 102" x 20' 14k Deckover Equipment Trailer General & Capacity Model: DOB Heavy Duty Deckover Dimensions: 102" Wide x 20' Long GVWR: 14000 lbs Floor: 2x8 Treated Wood Floor Color: Wet Black and Primer Powder Coat Axles Tires & Suspension Axles: 2 - 7000 lb Electric Brake Axles Suspension: Slipper Spring Suspension Tires: ST235/80R16 E Radial Tires Wheels: Heavy Duty Steel Wheels Spare: Spare Tire and Mount Included Frame & Construction Main Frame: 8" x 10lb I-Beam Frame Outer Frame: 6" Channel Outer Frame Tongue: I-Beam Tongue with Integrated Toolbox Cross-Members: 3" Channel on 16" Centers Loading & Cargo Control Deck Style: Straight Deck Ramps: 7' Slide-In Ramps Electrical & Equipment Lighting: Flushmount LED Lights Wiring: Sealed Wiring Harness Towing & Security Coupler: 2-5/16" Adjustable Coupler Jack: 10000 lb Drop-Leg Jack Warranty & Pricing Structural Warranty: 5 Year Structural Warranty Comprehensive Warranty: 2 Year Comprehensive Warranty Note: All prices listed are for Cash or Check internet price only