Welcome to Poplar Bluff Trailer. Southeast Missouri's Full-Service Trailer Dealership with Parts, Service, Repair, Sales, and Financing in 1 convenient location. Over 400+ Units in Stock to include Trailers of all kinds, Truck beds, Golf Carts and Implements. We are located just off Hwy 60 East of Poplar Bluff and T Hwy Intersection. 573-686-7273. All our products are listed with price on our website at Poplarblufftrailer.com See this unit at: https://www.poplarblufftrailer.com/New-Inventory-2027-Maxx-D-Trailers-Trailer-H8B10224-24-x-102-17-5k-Equipment-Hauler-W-Stand-up-Ramps-Poplar-Bluff-MO-18615102 MAXX-D H8B10224 24' 17.5k Equipment Hauler Specifications MAXX-D H8B10224 102" x 24' 17.5k Equipment Hauler W/ Stand up Ramps General & Capacity Model: H8B Heavy Duty Equipment Hauler Dimensions: 102" Wide x 24' Long GVWR: 17500 lbs Floor: 2x8 Treated Wood Floor Color: MAXX-D Gray Metallic & Primer Powder Coat Axles Tires & Suspension Axles: 2 - 8000 lb Electric Brake Axles Suspension: Slipper Spring Suspension Tires: Singles (4) ST215/75R17.5 H-Rated Radial Tires Wheels: Heavy Duty Steel Wheels Spare: Matching 17.5" H-Rated Spare Tire Included Fenders: Heavy Duty Drive-Over Fenders Frame & Construction Main Frame: 8" Channel Frame Tongue: 8" Channel Wrap Tongue with Integrated Toolbox Cross-Members: 3" Channel on 12" Centers Cargo Control: Stake Pockets and Rubrail Tie-Downs: 8 - 5/8" Bull-Nose D-Rings Integrated Between Fenders Winch Ready: Winch Plate Integrated in Front Loading & Cargo Control Dovetail: 2' Dovetail Ramp System: Heavy Duty Equipment Stand-Up Ramps Electrical & Equipment Lighting: Flushmount LED Lights Wiring: Standard Sealed Wiring Harness Towing & Security Coupler: 2-5/16" Adjustable Coupler Jack: 10000 lb Drop-Leg Jack Warranty & Pricing Structural Warranty: 5 Year Structural Warranty Comprehensive Warranty: 2 Year Comprehensive Warranty Note: All prices listed are for Cash or Check internet price only