Welcome to Poplar Bluff Trailer. Southeast Missouri's Full-Service Trailer Dealership with Parts, Service, Repair, Sales, and Financing in 1 convenient location. Over 400+ Units in Stock to include Trailers of all kinds, Truck beds, Golf Carts and Implements. We are located just off Hwy 60 East of Poplar Bluff and T Hwy Intersection. 573-686-7273. All our products are listed with price on our website at Poplarblufftrailer.com See this unit at: https://www.poplarblufftrailer.com/New-Inventory-2026-Maxx-D-Trailers-Cargo-Trailer-T6X10222-22-x-102-Power-Tilt-14k-Steel-Floor-W-Winch-and-E-Track-Poplar-Bluff-MO-18351960 MAXX-D T6X10222 Power Tilt Specifications MAXX-D T6X10222 22' x 102" Power Tilt 14k Steel Floor W/ Winch and E-Track General & Capacity Model: T6X Power Tilt Buggy Hauler Dimensions: 102" Wide x 22' Long GVWR: 14000 lbs Color: Flame Red & Primer Axles Tires & Suspension Axles: 2 - 7K Electric Brake Axles Suspension: Torsion Spring Suspension Upgrade Tires: Singles (4) ST235/80R16 E 10-Ply Spare: Singles (1) Spare ST235/80R16 E Tire Included Spare Mount: Spare Mount Included Frame & Construction Main Frame: 6x2 3/16" Tube Frame Tongue: 8" Channel Wrap Tongue with Toolbox Cross-Members: 3" Channel on 12" Centers Floor: 1/8" Diamond Plate Steel Floor Upgrade Fenders: Drive-Over Fenders Storage: Tool Tray Behind Toolbox Power & Hydraulics Tilt Operation: Hydraulic Power Tilt Winch: Warrior 12K Winch Mounted on Deck Remote: 8-Function Wireless Remote (Controls Tilt Winch and Hydraulic Jack) Charging: 7-Watt Solar Panel Battery Maintenance: NOCO Battery Charger Loading & Cargo Control E-Track: 4 Rails of Full Length E-Track Recessed Tie-Downs: 8 - 5/8" Bull-Nose D-Rings Welded to Top of Side Channel Rails: Stake Pockets Rubrails and Pipe Spools Rear: Knife Edge Rear for Low Loading Angle Coupler: 2-5/16" Adjustable Coupler Jack: 10k Drop Leg Jack Electrical & Warranty Lighting: Flushmount LED Lights Wiring: Standard Sealed Wiring Harness Structural Warranty: 5 Year Structural Warranty Comprehensive Warranty: 2 Year Comprehensive Warranty Pricing Note Note: All prices listed are for Cash or Check internet price only