Welcome to Poplar Bluff Trailer. Southeast Missouri's Full-Service Trailer Dealership with Parts, Service, Repair, Sales, and Financing in 1 convenient location. Over 400+ Units in Stock to include Trailers of all kinds, Truck beds, Golf Carts and Implements. We are located just off Hwy 60 East of Poplar Bluff and T Hwy Intersection. 573-686-7273. All our products are listed with price on our website at Poplarblufftrailer.com See this unit at: https://www.poplarblufftrailer.com/New-Inventory-2026-Maxx-D-Trailers-Trailer-H8X10228G-28-x-102-18k-Gooseneck-Car-Hauler-W-Slide-In-Ramps-Poplar-Bluff-MO-17372027 H8X10228G 28' x 102" 18k Gooseneck Car Hauler W/ Slide In Ramps28' X 102" - 14K HD GN Buggy HaulerG13: 18000 LB GVWRC17: 2 5/16" 30K ROUND GN COUPLERJ05: 2-10K DROP-LEG JACKS ON GNN21: STANDARD HEIGHT I-BEAM NECK W/ FR T-BOX,WINCH PLT, & SP MTF13: 8" CHANNEL FRAMEX07: 3" CHANNEL ON 12" CENTERSR03: STAKE POCKETS AND RUBRAILD13: 2' DOVETAIL/5' SLIDE-IN RAMPS W/ STABILIZERJACKSA74: 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLESS02: SLIPPER SPRING SUSPENSIONT29: ST215/75R17.5 H RADIAL TIRES SINGLES FOR 2-8KP18: DRIVE-OVER FENDERSE04: 2X8 TREATED WOOD FLOORL03: FLUSHMOUNT LED'S / STANDARD SEALED WIRINGHARNESSO01: WET BLACK & PRIMERZ10: 4x EXTRA 5/8" BULL-NOSE D-RING WELDED TO TOPOF SIDE CHANNELY65: SPARE TIRE AND MOUNTFord, Dodge, Ram, Chevy, Chevrolet, F150, F-150, F250, F-250, F350, F-350, F450, F-450, F550, F-550, 1500, 2500, 3500, 4500, 5500, Equipment, Tilt, Hydraulic, 10k, 14k, 16k, 18k, 20k, 21k, 22k, 24k, 24900, 30k, 40k, Pintle, Hook, Heavy, Skid Steer, Track Loader, Wheel Loader, Bucket Truck, Tractor H8X10228G 28' Gooseneck Car Hauler Specs H8X10228G 28' x 102" 18k Gooseneck Car Hauler W/ Slide In Ramps General GVWR: 18000 LB Dimensions: 28' X 102" Coupler and Jacks Coupler: 2 5/16" 30K ROUND GN COUPLER Jacks: 2-10K DROP-LEG JACKS ON GN Frame and Construction Neck: STANDARD HEIGHT I-BEAM NECK W/ FR T-BOXWINCH PLT& SP MT Frame: 8" CHANNEL FRAME Crossmembers: 3" CHANNEL ON 12" CENTERS Sides: STAKE POCKETS AND RUBRAIL Dovetail/Ramps: 2' DOVETAIL/5' SLIDE-IN RAMPS W/ STABILIZER JACKS Floor: 2X8 TREATED WOOD FLOOR Fenders: DRIVE-OVER FENDERS Axles and Suspension Axles: 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLES Suspension: SLIPPER SPRING SUSPENSION Tires and Wheels Tires: ST215/75R17.5 H RADIAL TIRES SINGLES FOR 2-8K Other Features Lights: FLUSHMOUNT LED'S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS Color: WET BLACK & PRIMER D-Rings: 4x EXTRA 5/8" BULL-NOSE D-RING WELDED TO TOP OF SIDE CHANNEL Spare Tire and Mount: Included