Welcome to Poplar Bluff Trailer. Southeast Missouri's Full-Service Trailer Dealership with Parts, Service, Repair, Sales, and Financing in 1 convenient location. Over 400+ Units in Stock to include Trailers of all kinds, Truck beds, Golf Carts and Implements. We are located just off Hwy 60 East of Poplar Bluff and T Hwy Intersection. 573-686-7273. All our products are listed with price on our website at Poplarblufftrailer.com See this unit at: https://www.poplarblufftrailer.com/New-Inventory-2026-Maxx-D-Trailers-Cargo-Trailer-T8B10224-102-x-24-Power-Tilt-17-5k-GVWR-W-Hydraulic-Jack-Spare-Poplar-Bluff-MO-17702207 T8B10224 102" x 24' Power Tilt 17.5k GVWR W/ Hydraulic Jack24' x 102" 17.5K Channel Power TiltG13: 17500 LB GVWRC10: 2 5/16" ADJUSTABLE COUPLERJ08: 1-HYDRAULIC JACKN16: 8" CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOLBOXF102: 6X2 1/4" TUBE FRAMEX07: 3" CHANNEL ON 12" CENTERSR03: STAKE POCKETS AND RUBRAILD47: NO STATIONARY/KNIFE EDGE REARA74: 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLESS11: TORSION SPRING SUSPENSION 22.5* UP ON 2 AXLEST29: ST215/75R17.5 H RADIAL TIRES SINGLES FOR 2-8KP18: DRIVE-OVER FENDERSE04: 2X8 TREATED WOOD FLOORL03: FLUSHMOUNT LED'S / STANDARD SEALED WIRINGHARNESSO02: MAXXD GRAY METALLIC & PRIMERZ89: 4x EXTRA 5/8" BULL-NOSE D-RINGS BETWEENFENDERSW01: WINCH PLATE IN FRONTCC274: TOOL TRAY BEHIND TOOLBOXH49: SINGLES (1) SPARE ST215/75R17.5 H TIREFord, Dodge, Ram, Chevy, Chevrolet, F150, F-150, F250, F-250, F350, F-350, F450, F-450, F550, F-550, 1500, 2500, 3500, 4500, 5500, Equipment, Tilt, Hydraulic, 10k, 14k, 16k, 18k, 20k, 21k, 22k, 24k, 24900, 30k, 40k, Pintle, Hook, Heavy, Skid Steer, Track Loade T8B10224 24' Power Tilt Trailer Specs T8B10224 102" x 24' Power Tilt 17.5k GVWR W/ Hydraulic Jack General GVWR: 17500 LB Dimensions: 24' x 102" Coupler and Jack Coupler: 2 5/16" ADJUSTABLE COUPLER Jack: 1-HYDRAULIC JACK Frame and Construction Tongue: 8" CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOLBOX Frame: 6X2 1/4" TUBE FRAME Crossmembers: 3" CHANNEL ON 12" CENTERS Sides: STAKE POCKETS AND RUBRAIL Rear: NO STATIONARY/KNIFE EDGE REAR Floor: 2X8 TREATED WOOD FLOOR Fenders: DRIVE-OVER FENDERS Axles and Suspension Axles: 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLES Suspension: TORSION SPRING SUSPENSION 22.5* UP ON 2 AXLES Tires and Wheels Tires: ST215/75R17.5 H RADIAL TIRES SINGLES FOR 2-8K Spare Tire: SINGLES (1) SPARE ST215/75R17.5 H TIRE Other Features Lights: FLUSHMOUNT LED'S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS Color: MAXXD GRAY METALLIC & PRIMER D-Rings: 4x EXTRA 5/8" BULL-NOSE D-RINGS BETWEEN FENDERS Winch Plate: IN FRONT Tool Tray: BEHIND TOOLBOX